\r\n" }
+420 533 534 201 (Po-Pá: 8-12 a 13-17)
cz
Země doručení
Další země
+420 533 534 201 (Po-Pá: 8-12 a 13-17)
Dýmkařův koutek radí: Jak nabíjet světlý tabák?
Vodní dýmky
31. 10. 2024

Dýmkařův koutek radí: Jak nabíjet světlý tabák?

Snadno! Obtížně. Experimentálně? Do koše. Odpovědí si tu můžeme nasázet spoustu, a to krásně ilustruje fakt, že si tabák nabíjí každý tak nějak po svém. Přesto existují postupy, kterých se můžete držet a díky nim dosáhnout kvalitní dýmky se světlým tabákem. Usedl jsem proto za kompík v Shanti a naškrábal pro vás sbírku doporučení!

„Jak mám nabít Hookain? Do phunnelu, nebo klasiky? Bude to fungovat pod alobalem?“ Tohle byl jen letmý výběr dotazů, se kterými se setkávám každý den. Je dobře, že se ptáte! Nezapomeňte ale vedle toho dotazování také experimentovat na vlastní pěst, tedy plíce. Nepovede se to? Skvěle, protože jste získali zásadní zkušenost. Nyní už víte, že něco asi děláte špatně a výsledek stojí za starou bačkoru. Co s tím?

Pojďme se zaměřit na to, jak to udělat správně a dosáhnout ideální světlé dýmky. Pro vás, vaše přátele, zákazníky i mámu. Nejprve si něco povíme o světlém tabáku jako takovém.

Osvícený tabák

Světlý tabák, světlota. S tímto typem tabáku to u nás před 30 lety začalo a je tu s námi dodnes. Je to tabák pro masy, měl by jej ukouřit každý. Klade důraz na maximum chuti, minimum síly a potlačenou chuť tabákového listu. Chceme od něj mraky chutného dýmu, výraznou chuť, ale nechceme cítit tabákový list ani se prohýbat pod náloží nikotinu.

Mezi nejznámější značky na českém trhu patří Al Fakher, Adalya, Fumari, Serbetli, Maridan, Hookain, True Passion, JO! (Theo) a 187 Strassenbande. Nové značky jako Azure Gold Line a Lirra si teprve získávají vaši přízeň. Výběr uzavírá několik pohrobků let minulých. Suma sumárum, k dispozici na českém trhu máte +- 20 značek světloty, oujé!

Tvoří jej (nejčastěji) listy odrůdy Virginia, které obsahují pouze drobné množství nikotinu – ideální pro začátečníky a občasné dýmkaře. Melasu mívá hnědou, žlutou, hněranžovou nebo červenou. Občas v ní tabák plave a jindy ji hledáte vyloženě lupou. Velikost lístků se pohybuje od netopýřích křídel až po střední cut (do 1 cm délky). Ve směsi můžete najít stonky – tenké nám nevadí, tlusté klacky vyhoďte nebo nastříhejte na menší kousky.

Spolehlivě vydrží 1,5 h session, může atakovat i dvě hodinky v korunce (občas méně či více, záleží na mnoha okolnostech vč. gramáže) a má nízkou až průměrnou tepelnou odolnost. Na jemno si světlotu užijete pod alobalem, s HMS získává vyšší intenzitu a je výraznější. Nabití na dotyk některé značky snesou, jiné se smahnou jedna dvě – obecně by se dalo říct, že se dotyk s HMS/alobalem světlému tabáku dvakrát nesvědčí, ale u phunnelů většinou funguje.

Chcete se ponořit ještě hlouběji? Přečtěte si článek Tabáky, jejich charakteristika a rozdíly!

Příprava tabáku

Tabák skladujte na temném místě při pokojové teplotě bez přímého slunečního svitu – žádná lednička! Pokud je to sáček, před otevřením jej pořádně promasírujte, aby se melasa důkladně spojila s tabákem. Tabák v dóze/krabičce před nabitím ze stejného důvodu promíchejte. Když narazíte na vskutku obří listy aka hrubý cut, můžete listy upravit a prostříhat pomocí nůžek – cut se zmenší, s tabákem se vám bude lépe pracovat a nabyde na objemu.

Kolik tabáku použít? To záleží na předpokládané délce kouření. Pro krátkou, hodinovou session nabijte 10–15 g, do hoďky a půl se vlezete s 15–18 g a ty pomyslné dvě hodiny si vezmou kolem 20 g tabáku. Že nemáte váhu? Není životně důležitá, postupem času se budete orientovat podle velikosti tabákové hroudy, nyní si to odměříte korunkou.

Jakou korunku zvolit

Když je řeč o korunce a gramáži tabáku, zamyslete se znovu, jak dlouho chcete kouřit. Tento parametr vám napoví, jestli půjdete po mělké, střední nebo hluboké korunce. Když přecpete tabákem plytkou korunku, nebo dáte minimum tabáku do hlubokého žrouta, tak ani jedno vám skvělou session nevykouzlí. Světlý tabák funguje v klasické korunce i phunnelu.

Klasická (turecká) korunka by měla mít střední až tlustou stěnu – tenkostěnky vám rychle přivedou teplo do tabáku i ze stran, takto efektivní prohřev představuje pro světlotu výzvu. Klasika skvěle vede teplo, tudíž musíme u světlého tabáku občas ten přísun tepla omezit. Tato korunka je vhodná na sušší až vlhké tabáky, ty v melase utopené budou prokapávat do vázy, barvit vodu a degradovat chuť – to je dáno konstrukcí klasické korunky.

Sáhněte po (uvnitř) neglazurované klasice. Teplo pohltí a rozvede, glazura vám naopak teplo zpět do tabáku odrazí – zde opět může světlota protestovat. Doporučuji miskovité dno, klasická korunka s plochým dnem prohřívá tabák rychleji, což bývá na světlý tabák až moc.

Phunnely už nevedou teplo tak dobře a udrží melasu v tabáku, což nám ve spojení se světlým tabákem může vykouzlit chuťově jemnou, pohodovou session. V klasice bývá světlota intenzivnější, ve phunnelu slabší. U phunnelů se nebojte tenčí stěny, glazurovaného vnitřku ani plochého dna. Zde můžete nabíjet na melasu bohaté směsky.

Cesta alobalu, nebo HMS?

Zjednoduším to. Světlý tabák nevydrží velké množství proudícího tepla. Alobal mu byl vždy přítelem. Vykouzlí u světlého tabáku stabilně dobré výsledky, chuťové podání je jemné, dýmu je dostatek. Využívá zónové teplo (tam, kde stojí uhlíky, je tepla nejvíc), případně díky násadám rovnoměrný prohřev (různá sítka na alobalu). Když vám ta světlota nefunguje pod HMS, zkuste to na alobal a pocítíte změnu! 

Nevýhody? Musíte umět správně připravit alobalovou korunku. Chce to aktivní práci s uhlím a jejich polohou na korunce, s jednou várkou uhlí také docílíte kratší doby kouření než u HMS – uhlí rychleji žhne, chybí setrvačnost.

Argumenty pro HMS? Díky různým polohám uhlíků uvnitř si zvolíte, zda půjdete cestou nízkého tepla (jemnost, výdrž) nebo vysokého tepla (intenzita, riziko přepálení a kratší výdrže). Rozhodně delší doba kouření díky tepelné setrvačnosti a rovnoměrnému prohřevu. Dosáhnete obecně intenzivnější chuti než u alobalu. Víceméně jednoduché použití, bez starosti s natahováním alobalu a dírkováním. Žádný popel v korunce. Bohužel, někdy je usměrněné teplo z HMS pro světlý tabák až příliš – začne zlobit a pálit se. Pokud HMS nemáte, omkrněte průvodce výběrem a zorientujte se před nákupem.

Tipy pro nabíjení

Jestli nabíjíte rukama, umyjte si je. Naučte se používat jednu ruku na nabíjení, druhou pak na manipulaci s korunkou, pokerem atd. Nejprve při nabíjení sledujte korunku z vrchu a rovnoměrně rozprostřete vrstvu tabáku. Následně zvedněte korunku, otáčejte jí a omrkněte ji ze stran – uvidíte tak, kde všude je nerovnost, díra či tabákový převis. Tabák upravte, lístek přidejte/uberte, zarovnejte povrch.

Finálně se podívejte přes hranu korunky. Chcete nabít bez dotyku? Jemně zatlačte trčící lístky pod hranu korunky. Nabíjíte s dotykem? Upravte si trčící lístky tak, aby rovnoměrně přesahovaly hranu.

Nabití světlého tabáku do klasické korunky

Máte na výběr ze dvou možností. Jednoduchým nabitím je technika fluffy pack, česky nadrobit – návod na přípravu najdete v prokliku. Takto připravený světlý tabák v korunce bude chuťově intenzivní, odmění se vám bohatým dýmem a slušnou výdrží. Hodí se pro melasovitější tabáky, vysušené seno se začne rychle pálit. Občas to bývá na hraně tepelné odolnosti, a to je tím, že skrz nadrobený tabák teplo proudí snadno a prohřívá všechny tabákové vrstvy. Můžete si pomoci technikou odhalené středové díry, kterou v návodu naleznete dole.

Za předpokladu, že do tabáku nechcete dostat tolik tepla nebo jej uvolňovat postupně, jak toho dosáhnout? Musíte přitlačit! V americkém pojetí nabíjení se tomuto stylu říká normal pack nebo semi-dense pack, já praktikuju trochu odlišnou verzi, ale nyní se budeme řídit původním pojetím. Postupujte úplně stejně jako u fluffy packu s tím rozdílem, že vrchní vrstvu tabáku jemně utlačte – spodní vrstva zůstává nadrobená, vrchní vrstva je lehce utlačená, celistvější

Teplo vrchní vrstvou neprojde snadno, čímž ochráníme spodní vrstvu tabáku před teplenou náloží. Výsledkem je session bez větších problémů s tepelnou odolností. Prohřev je postupný, dýmu je dostatek, na začátku výrazná chuť přecházející do vyváženého středu.

Jakékoliv větší utlačení tabáku v klasické korunce ucpe dírky, dramaticky zhorší proudění vzduchu a pro světlý tabák není vhodné.

Nabití světlého tabáku do phunnelu

Phunnel je oblíbenou cílovou destinací pro světlý tabák, poskytne vám opravdu jemnou session zaměřenou na chuť. Němci i Američané do něj rádi nabíjejí za pomocí vidličky. Nikdy nezakrývejte středový tunel tabákem, ten musí na každý pád zůstat volný.

Pokud je vaším cílem opravdu jemná chuť, použijte znova metodu fluffy pack a nabijte bez dotyku. Občas můžete mít problém s prohřevem. Výraznější chuť a stabilnější prohřev zajistí větší utlačení tabáku – paradoxně to má světlota ve phunnelu radši. Nemusíte se s tabákem tolik drobit, ať už prstem nebo vidličkou tabák naládujete do korunky. Upravte tabák do celistvé podoby, ale netlačte na ni příliš – jemně utlačená by měla být pouze vrchní vrstva. Tady už doporučuju nechat tabák alespoň v pár bodech na dotyk s HMS/alobalem, aby se kompaktnější vrstva tabáku efektivněji prohřála. Pro lepší prohřev můžete také stáhnout tabák od stěn víc do středu.

S dotykem či bez?

To nás přivádí k mezerám a dotykům. U klasické korunky doporučuji nabít bez dotyku tabáku s HMS/alobalem. Pohlídejte si, že mezi hranou korunky a tabákem máte cca 3–5mm mezeru. Poskytne vám to jak bohatou chuť, tak i hutný dým a lehké nikotinové šimrání. U phunnelu se pár lístků tabáku dotýkat může, pomůže to s prohřevem celé směsi. Zkuste to na phunnelu s dotykem i bez a uvidíte, co vám bude vyhovovat.

Dotyk na alobalu spolkne více tabáku, protože zde chybějí výstupky HMS dotýkající se tabáku uvnitř korunky. Obecně nabití s dotykem poskytuje přímý prohřev směsi, intenzivnější chuť i dým, ale s rizikem přepálení – je to náročnější na ovládání tepla. Vše o nabíjení s dotykem či bez se dozvíte zde.

Práce s teplem

Jen krátce k heat managementu, protože už jsem to rozváděl do detailu v jiných článcích (odkazy v závěru článku). Když světlému tabáku pořádně zatopíte, rychle odpaříte aroma a tabák se bude přepalovat. Na to už většina dýmkařů přišla. Pro intenzivní světlou dýmku potřebujeme najít tepelný střed, jemnou světlotu nám poskytne režim nízkého tepla.

Pokud budete provozovat aktivní práci s uhlím, postačí jedna várka uhlí. Pouze aktivní práce s uhlím během session vám zajistí dlouhotrvající, kvalitní dýmku. Oklepávejte, otáčejte uhlí, přemisťujte je a nenechávejte je dlouho ladem mimo hru. Co si počít s odloženým uhlíkem? Čím déle jej necháte na tácku/v nosiči, tím rychleji bude scházet. A když jej konečně upotřebíte, tak je oproti využívaným uhlíkům třetinové. Rotujte použité uhlíky mezi sebou – takto budou mít po celou dobu session stejnou velikost. Teď k praxi. Nabídnu vám několik příkladů. 

  • alobal, klasická korunka, bez dotyku – se třemi 26mm uhlíky rozehřívejte 5 minut. Kuřte tak 15–20 minut. Uhlíky oklepejte. Pro jemnou session vraťte zpět 2 uhlíky, pro intenzivní všechny. Uhlíky dále oklepávejte od popela, rotujte po korunce.
  • alobal, klasická korunka, s dotykem – se třemi 26mm uhlíky rozehřívejte 3–5 minut. Kuřte tak 15 minut. Uhlíky oklepejte. Vraťte zpět 2 uhlíky. Uhlíky dále oklepávejte od popela, třetí uhlík rotujte s ostatními tak, aby se rapidně nezmenšil. Nedělejte velké pauzy v tahání, aby se přilepené lístky nepřipálily.
  • alobal, phunnel, bez dotyku – se třemi 26mm uhlíky rozehřívejte 5–7 minut. Kuřte tak 15–20 minut. Uhlíky oklepejte. Pro jemnou session vraťte zpět 2 uhlíky, pro intenzivní všechny. Uhlíky dále oklepávejte od popela, rotujte po korunce.
  • alobal, phunnel, s dotykem – se třemi 26mm uhlíky rozehřívejte 3–5 minut. Kuřte tak 15 minut. Uhlíky oklepejte. Vraťte zpět 2 uhlíky. Uhlíky dále oklepávejte od popela, třetí uhlík rotujte s ostatními tak, aby se rapidně nezmenšil. Nedělejte velké pauzy v tahání, aby se přilepené lístky nepřipálily.
  • HMS, klasická korunka, bez dotyku – umístěte dva 26mm uhlíky na dno, třetí položte na ně (na pyramidu) a rozehřívejte 5 minut. Kuřte tak 15–20 minut. Uhlíky oklepejte. Pro jemnou session vraťte zpět 2 uhlíky, pro intenzivní opět tři na pyramidu. V závěru session už dejte dovnitř všechny tři. Uhlíky dále oklepávejte od popela.
  • HMS, klasická korunka, s dotykem – umístěte dva 26mm uhlíky na dno, třetí položte na ně (na pyramidu) a rozehřívejte 3–5 minut. Kuřte tak 15 minut. Uhlíky oklepejte. Vraťte zpět 2 uhlíky. Uhlíky dále oklepávejte od popela, třetí uhlík rotujte s ostatními tak, aby se rapidně nezmenšil. Nedělejte velké pauzy v tahání, aby se přilepené lístky nepřipálily.
  • HMS, phunnel, bez dotyku – umístěte dva 26mm uhlíky na dno, třetí položte na ně (na pyramidu) a rozehřívejte 5–7 minut. Kuřte tak 15–20 minut. Uhlíky oklepejte. Pro jemnou session vraťte zpět 2 uhlíky, pro intenzivní opět tři na pyramidu. V závěru session už dejte dovnitř všechny tři. Uhlíky dále oklepávejte od popela.
  • HMS, phunnel, s dotykem – se třemi 26mm uhlíky rozehřívejte 3–5 minut. Kuřte tak 15 minut. Uhlíky oklepejte. Vraťte zpět 2 uhlíky. Uhlíky dále oklepávejte od popela, třetí uhlík rotujte s ostatními tak, aby se rapidně nezmenšil. Nedělejte velké pauzy v tahání, aby se přilepené lístky nepřipálily.

Závěr

Pamatujte, že použití nabíjecích technik, volba korunky, nabití s dotykem či bez něj, práce s teplem a využití alobalu/HMS závisí kompletně na vaší představě o ideální dýmce, její výdrži, podání chuti atd. Zamyslete se nad tím, jakou session se světlým tabákem byste si přáli a díky informacím v článku už vám vyplyne, jakou techniku či příslušenství použít.

Existuje spousta důvodů, proč si korunku se světlým tabákem ve finále neužijete. Není to jen a pouze o nabíjecích technikách. Pokud jste zvídaví a chcete se o dýmkařské praxi dozvědět co nejvíce, nabízím vám sérii svých článků a videí, které vám odhalí všechny detaily. Práce s teplem, správný styl tahání, časté chyby v přípravě i kouření a spousta dalších. Nabídněte si!

Abych odpověděl na otázky na začátku článku, tak já si Hookain nejraději nabíjím do klasické korunky s tlustší stěnou miskovitého tvaru. Nadrobím dovnitř, upravím horní vrstvu, cca 3mm mezera od hrany korunky k tabáku. Dám na to HMS, dva uhlíky dovnitř, třetí na pyramidu. Rozehřívám 5–7 minut. Kouřím, po 30 minutách sundávám třetí uhlík a jedu na dva. Postupně rotuju uhlí, jedu na jednu várku. Kouřím skoro 2 h, na závěr s třemi malými uhlíky uvnitř dávám na HMS pokličku. 

Když chci jet na alobal, nadrobím tabák do phunnelu, jemně utlačím horní vrstvu, bez dotyku. Jedna vrstva dýmkařského alobalu, dírky asi půl cm od sebe, větší množství, neděruji střed nad tunelem. Buď 4 půlky uhlíků přímo na alobal, nebo 3 celé kostky na sítko na začátek a pak na 2 uhle. Nejčastěji si na alobal dám sítko AOT (v USA Provost), případně sítko z badchi – ze zónového tepla vytvořím rovnoměrné. Odměnou mi je jemná chuť, velká porce dýmu a krásná dýmka na hoďku a půl.
 

A to je pro dnešek všechno, dýmkařští přátelé. Kdybyste potřebovali poradit, pošlete mi mail nebo mi napište na Facebook nebo Instagram Dýmkařova koutku – rád pomohu.

Autor článku

Jakub Kopáček

Dýmkařský expert, tvůrce blogu Dýmkařův koutek, autor knihy Dýmkařská bichle a jeden z největších propagátorů vodních dýmek v České republice.

Proč nakoupit u nás?

Vše skladem

Vše skladem

Rychlé dodání zboží
Doprava zdarma

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2500 Kč
Rádi vám poradíme

Rádi vám poradíme

Máme dlouholeté zkušenosti
Osobní odběr

Osobní odběr

V Brně

Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod z 714 recenzí
Zobrazit všechna hodnocení
„Skvělá komunikace a rychlost expedování zboží“
Ověřený zákazník před 2 dny
Rychlost
Komunikace
Ověřený zákazník před 10 dny
„Vše v pořádku, nakoupím určitě znovu.“
Ověřený zákazník před 14 dny
\r\n" }